zęciem jakiejkolwiek pracy na wysokości należy wykonać odpowiednią barykadę, aby zapobiec przechodzeniu ludzi poniżej obszaru roboczego. Jeżeli taka barykada nie jest możliwa, należy zapewnić siatkę bezpieczeństwa i wyświetlić tablice.
Prace na wysokościach mogą okazać się niebezpieczne. Pracownicy pracujący z takich ukończonych tymczasowych platform i rusztowań nie są zobowiązani do noszenia sprzętu zapobiegającego upadkom, dopóki pozostają w granicach systemu poręczy. Rusztowanie należy wznieść zgodnie z procedurą rusztowania. Podnośnik musisz odznaczać się takimi cechami, jak na przykład: trwałość oraz solidne wykończenie.
W przypadku zagrożenia pszczół miodnych należy zastosować pomoc w zwalczaniu szkodników, zraszania wodą, strumienia pary i fartucha PCV z kapturem. Ekrany lub panele od deski podnóżka do środkowej lub górnej szyny powinny być wymagane, gdy sprzęt lub materiał są ułożone w stos powyżej płyty palców i można je wyrzucić z powierzchni roboczej na niższy poziom. Zwyżka nie może być zbyt duża.
Ich zaletą jest bezpieczna praca na
W budownictwie wiele prac musi się odbywać na sporych nieraz wysokościach. Jak sobie poradzić, gdy trzeba pracować wyżej niż normalny zasięg rąk. Możliwości jest sporo. Tradycyjną metodą są rusztowania. Są one bardzo różne. Ich zaletą jest bezpieczna praca na sporej wysokości, bo nawet do 15 m. Potem trzeba szukać innych rozwiązań. W różnego rodzaju remontach na niezbyt dużych wysokościach dobrze się sprawdza zwyżka. Co ważne, łatwo ją przestawić z miejsca na miejsce. Podnośnik sprawdzi się też przy montażu zewnętrznych elementów, gdy nie można postawić zwykłych rusztowań. W pewnych sytuacjach prace na wysokościach muszą być prowadzone przy pomocy technik alpinistycznych. Wykonują je specjaliści, którzy znają odpowiednie techniki linowe. Dzięki nim możliwe są prace nawet na ogromnych wysokościach kilkuset metrów. Przed zatrudnieniem takich pracowników należy dokładnie sprawdzić, czy osoby takie mają odpowiednie kwalifikacje. Muszą mieć odpowiednie polskie certyfikaty, choć coraz częściej alpiniści przemysłowi posługują się międzynarodowymi uprawnieniami IRATA. Te uprawnienia są przyznawane po specjalnych kursach i egzaminach. Ważne są także badania lekarskie uprawniające do pracy na wysokości.
Prace montażowe prowadzone na wysokości wewnątrz
Prace montażowe prowadzone na wysokości wewnątrz budynków, a także poza nimi wymagają od wykonujących je techników odpowiednich umiejętności. Nie tylko chodzi tutaj o badania, które uprawniają ich w świetle prawa do pracy na dużej wysokości, ale także o opanowanie i odpowiednią technikę wykonywanej pracy. Niewątpliwie przygotowanie stanowiska pracy na wysokości ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo pracy, a także na jej komfort. Praca wykonywana z drabiny ogranicza ruchy i zakres czynności wykonującego ją pracownika, a rozstawianie rusztowań jest zbyt czaso- i pracochłonne. Dlatego prace na wysokościach, które muszą być wykonane szybko, a wymagają dobrze przygotowanego i bezpiecznego stanowiska pracy oraz większej mobilności na górze, wykonywane są za pomocą zwyżki. Zwyżka pozwala na dostarczenie pracownika lub kilku pracowników na odpowiednią wysokość wraz z niezbędnym sprzętem, swobodną pracę i przemieszczanie pracowników już na górze. Nie trzeba więc rozstawiać rusztowań, ani męczyć się na drabinie. Praca w której wykorzystuje się podnośnik jest znacznie szybsza, sprawniejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa dla pracownika, dzięki czemu może on oszczędzić swoje siły i pracować wydajniej.