
łać zawroty głowy. Prace na wysokościach, bo o nich mowa, to specyficzne zajęcie. Oczywiście nie można bać się przestrzeni i przebywania wiele metrów nad ziemią. Jednak nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi pracownikami, a może szczególnie wtedy, powinniśmy rozumieć jak ważne w naszej pracy jest bezpieczeństwo. Dobry podnośnik, to nie tylko odpowiednio wysoki sprzęt lecz również tak bezpieczny jak tylko jest to możliwe. Wypadki zdarzają się w każdej pracy. W tym konkretnym jej typie mogą one doprowadzić w bardzo krótkim czasie, do bardzo poważnych powikłań. Zwyżka, której używamy w pracy, czy to zapewniając ją swoim pracownikom czy też korzystając z niej osobiście, powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz spełniać odpowiednie normy. Nigdy nie należy lekceważyć zdrowia drugiego człowieka. Zwłaszcza, że to właśnie posługujący się ów sprzętem pracownik jest nam absolutnie niezbędny. Dobry pracodawca wie, że odpowiedni człowiek, wymaga też odpowiedniego sprzętu.
Rur zraszaczy orurowania lub kanału nie
Bezpieczny punkt mocowania lin ratunkowych, smyczy lub wciąganych lin ratunkowych. Jako punkt kotwiczenia można zastosować stal konstrukcyjną lub rurę procesową. Rur zraszaczy, orurowania lub kanału nie należy wykorzystywać jako punktu kotwiczenia. Pomocnik - osoba na obwodzie obszaru pracy, której powierzono zadanie monitorowania i komunikowania się z upoważnionymi pracownikami, kontrolowania dostępu do obszaru, utrzymywania wyznaczonych warunków określonych w zezwoleniu i inicjowania planu ratunkowego. Certyfikacja - proces weryfikacji, który dokumentuje, że dana osoba posiada niezbędne szkolenie, umiejętności lub doświadczenie oraz zdolność do wykonywania wyznaczonych ról i zadań. Ciągłe powiązanie - wymóg, aby osoba była przywiązana przez cały czas podczas pracy na podwyższonych obszarach, na których istnieje ryzyko upadku.
Prace na wysokościach mogą okazać się niebezpieczne, dlatego warto stosować się do zasad. Podnośnik to urządzenie, które z całą pewnością ułatwia przebywanie na danej wysokości. Podwójny ściągacz linowy - system wykorzystujący dwa ściągacze linowe połączone w konfiguracji „Y”, który pozwala na przymocowanie jednego ściągacza linowego do punktu zaczepienia, podczas gdy drugi ściągacz jest przenoszony do nowego punktu zaczepienia, zapewniając w ten sposób ochronę przed upadkiem. Zwyżka powinna być bezpieczna.
Co więcej nie uświadamiamy sobie nawet
Podnośnik czy zwyżka to w obecnej dobie sprzęt, bez którego w niektórych okolicznościach trudno byłoby się obejść. No cóż, szybko przyzwyczajamy się do różnych udogodnień i nawet nie wyobrażamy sobie, że takich rzeczy mogłoby nie być. Co więcej, nie uświadamiamy sobie nawet tego, że kiedyś ludzie obywali się bez całego mnóstwa rzeczy, które w naszych warunkach są po prostu oczywiste.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum. Otóż, prace na wysokościach w obecnej dobie wydają się błahostką, ponieważ mamy na podorędziu podnośniki koszowe. Tego typu sprzęty bez najmniejszego problemu można wynająć, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Trzeba tylko poszukać usługodawców w tym obszarze i będzie po kłopocie. Z reguły jest tak, że rzeczony podnośnik wynajmuje się z operatorem. Jakże by mogło być inaczej? Przeciętny Kowalski raczej nie potrafi obsługiwać tego typu sprzętów. To oczywiste.
Zwyżka doskonale sprawdza się, kiedy np. mamy do pomalowania elewację wysokiego budynku, albo też trzeba nieco przyciąć konary drzewa. Z drabiny, choćby najwyższej, trudno byłoby wykonać te zadania, nie mówiąc już o tym, że byłoby to nader niebezpieczne. A to kwestia priorytetowa.
Kiedy koniecznością staje się wykonanie jakiś
Kiedy koniecznością staje się wykonanie jakiś zadań znajdując się nad ziemią wówczas należy zachować szczególną ostrożność. Panująca bowiem na obecnym rynku zwyżka na tego typu usługi sprawia, iż czasami pracodawcy zapominają o właściwym zabezpieczeniu swoich pracowników. A przecież trzeba jasno i wyraźnie stwierdzić, że prace na wysokościach to nie przelewki i każde zaniedbanie w tej dziedzinie może skutkować wręcz tragicznymi w skutkach konsekwencjami. Dlatego też przed przystąpieniem do wykonywania pracy na wysokościach koniecznie należy zaopatrzyć się we właściwie wyposażenie bhp. Czasem zdarza się niestety, iż jest ono mylnie postrzegane. Przykładowo podnośnik, który jest tak powszechnie używany podczas wysokościowych prac nie jest jedynym i wystarczającym zabezpieczeniem dla pracownika. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić pracującym chociażby kaski ochronne, które w przypadku ewentualnego upadku ochronią bardzo wrażliwą część ciała jaką jest głowa. Na szczęście optymizmem może napawać to co mówią inspektorzy państwowi zajmujący się tą tematyką. Urzędnicy zwracają bowiem uwagę, iż w dziedzinie zapewnienie bezpieczeństwa jest coraz lepiej. Świadomość tego jak kluczowa jest to sprawa rośnie zarówno wśród pracodawców jak i pracowników budowlanych.
Zwyżka powinna być oznaczona specjalnymi znakami
Zgodnie z przepisami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, za prace na wysokościach należy uznać wszelkie czynności wykonywane co najmniej 1,0 metr od poziomu powierzchni terenu lub podłogi. Jak należy zabezpieczyć miejsce pracy?
Właściwa ochrona pracownika
Obowiązkowym elementem ochronnym, w trakcie pracy zwyżką, jest zabezpieczenie głowy za pomocą specjalnych kasków ochronnych. Przepisy te są surowo przestrzegane, a niestosowanie się do zasad grozi nałożeniem na pracodawcę wysokich kar finansowych. Czy zwyżka wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci szelek ochronnych? Prace na wysokościach, wykonywane w podnośniku koszowym, nie wymagają od pracowników noszenia szelek zabezpieczających. Warunkiem tej decyzji jest brak konieczności wychylania się poza obręb podnośnika. Zatem jeśli pracownik chroniony jest przez balustradę kosza, nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Ważne jest również właściwe zabezpieczenie stanowiska pracy. Zwyżka powinna być oznaczona specjalnymi znakami, z których jasno będzie wynikać ostrzeżenie o pracach na wysokości. Tabliczki "prace na wysokościach" kupić można w specjalnych sklepach budowlanych lub w dedykowanych sklepach internetowych.