może być samobieżna, przesuwna lub przenośna. Używa się jej przy drobnych pracach remontowych, budowlanych, a nawet w rehabilitacji. Jest również pomocna przy obsłudze osób niepełnosprawnych. Wszelkiego rodzaju podnośniki stosuje się w przemyśle budowlanym, leśnictwie, energetyce, ratownictwie i innych. Podczas prac związanych z elektrycznością, należy pamiętać o tym, by /jeśli to możliwe/ dopływ prądu do urządzeń objętych pracami, został odcięty. Ogólne zasady obsługi i zachowywania się podczas prac na wysokościach zawarte są w stosownych przepisach. Jednak prace na wysokościach nie zawsze muszą znaczyć remont, naprawę czy budowę. Wieszanie dekoracji, szyldów, skoki na bungee czy umieszczanie oświetlenia do celów rekreacyjnych, to tylko niektóre z tych innych celów. Zwyżka jest urządzeniem /można powiedzieć/ kameralnym i przydaje się również w niewielkich pomieszczeniach. W halach, biurach, bibliotekach, a nawet w domu. Stosowanie tych wszystkich urządzeń znacznie ułatwia pracę.
W przeszłości ten zawód nie był
Jeżeli chcemy dobrze zarabiać, to powinniśmy wybrać taki zawód, który jest ceniony oraz odpowiednio wynagradzany. W dzisiejszych czasach bardzo dużo można zarobić w budownictwie. Warto więc zastanowić się czy nie zostać pracownikiem budowlanym. W przeszłości ten zawód nie był aż tak bardzo ceniony, ale dzisiaj jest zupełnie inaczej.
Oczywiście współczesny pracownik budowlany nie musi cały czas nosić cegieł oraz mieszać cement. Może wykonywać prace na wysokościach, które są znacznie ciekawsze i lepiej wynagradzane. Do takiej pracy trzeba jednak posiadać odpowiednie predyspozycje. Z całą pewnością nie będzie mógł jej wykonywać człowiek, który posiada lęk wysokości.
Dzisiaj wykonywanie pracy na wysokościach jest znacznie łatwiejsze oraz bezpieczniejsze niż w przeszłości. Praktycznie każda firma budowlana posiada specjalny podnośnik, który bardzo ułatwia taką pracę. Jeżeli nie posiada takiego sprzętu na stanie, to dobrej jakości zwyżka może zostać wynajęta na czas budowy. Z takiego rozwiązania z całą pewnością korzysta wiele firm, które działają w branży budowlanej. Wiadomo bowiem, że takie urządzenia nie należą do najtańszych i czasami po prostu nie opłaca się w nie inwestować. Wiele zależy od wielkości firmy.
Tak to już jest że korzystamy
Podnośnik czy zwyżka? I jedno, i drugie określenie jest poprawne. W zasadzie nieważna jest nazwa, a funkcjonalność takiego sprzętu, bo nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że różne prace na wysokościach byłyby trudno do wykonania, gdybyśmy nie dysponowali nim. Nawiasem mówiąc, ktoś, kto na co dzień wykorzystuje podnośnik, nawet nie pomyśli, że mogłoby go nie być. Tak to już jest, że korzystamy z różnych udogodnień, jakie mamy w swoim otoczeniu, nie zastanawiając się przy tym nad ich istotą. To tak jak z wodą - kiedy nagle jej zabraknie, dopiero wówczas doceniamy, czym ona tak naprawdę jest dla człowieka.
Ale wróćmy do meritum niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od niego. Skąd zatem wziąć podnośnik, kiedy zachodzi potrzeba skorzystania z niego? Oczywiste jest, że nie kupimy takiego sprzętu, ale możemy go po prostu wypożyczyć. Na rynku funkcjonuje stosunkowo dużo firm, które zajmują się wynajmem różnego rodzaju urządzeń, a więc i zwyżka u takich oferentów jest dostępna. Trzeba tylko dobrze poszukać, a z całą pewnością szybko uda się znaleźć punkt, w którym wypożyczą nam potrzebny sprzęt. Do tego jeszcze z obsługą, bo przecież przeciętny Kowalski nie jest w stanie poradzić sobie w takich okolicznościach.
Nie dość że oszczędzamy czas to
Prace na wysokościach wymagają konkretnego sprzętu. Podnośnik, zwyżka, wysięgnik, to tylko niektóre z nich. Tego rodzaju sprzęt stosowany jest w budownictwie, leśnictwie, energetyce i pewnie jeszcze gdzie indziej. Istnieją również podnośniki specjalistyczne, które stosuje na przykład ratownictwo górskie czy straż pożarna. Ułatwienie, jakie daje używanie takiego sprzętu jest ogromne. Nie dość, że oszczędzamy czas, to przecież czujemy się przy pracy bezpiecznie. Niektóre podnośniki, czy zwyżki są samobieżne. Ułatwia to ich stosowanie, ale są używane tylko w pobliżu ich magazynowania. Chyba że są przewożone. Bowiem ich szybkość przemieszczania się jest ograniczona. Urządzenia o większym zasięgu ramienia i cięższe, przystosowane do trudniejszych zadań, montowane są na pojazdach. Mogą one wówczas dotrzeć na dalekie odległości i być użyte w trudnych warunkach. Pulpit sterowniczy w tych urządzeniach znajduje się wewnątrz kosza roboczego lub u podstawy ramienia. W tym drugim przypadku potrzebna jest druga osoba, do jego obsługi.
Wszelkie prace na wysokościach są niebezpieczne i wymagają szczególnej ochrony. Wobec tego należy ze wszelką dbałością stosować przepisy bhp. Bezpieczeństwo jest najważniejsze !